علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

  • تاریخ انتشار : 1399/02/08
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟ بسته هستند

بررسی علت افزایش ناگهانی قیمت میلگرد

موضوع تغییر ناگهانی قیمت میلگرد در هفته گذشته بر می گردد به تغییر فرمول تعیین نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا از هفته آینده که البته که بنا بر این فرمول نرخ پایه شمش برابر است با معادل ۸۳ درصد شمش صادراتی ایران در بنادر جنوبی کشور ( فوب ) با در نظر گرفتن نرخ دلار حواله نیمایی … موضوع از این قرار است که از دیروز عنوان شده که نرخ حواله دلار نیمایی حول و حوش ۱۴۷۰۰ تومان معامله می شود. بنا بر اذعان برخی از فعالان فولادسازان، با در نظر گرفته شدن دلار ۱۴۷۰۰ تومانی و نرخ شمش ۳۵۰ دلاری، انتظار شمش کیلویی ۴۲۰۰ تومان به بالا را برای نرخ عرضه متصور هستند.

اما چند موضوع حائز اهمیت و توجه است :

۱) علی رغم این که تقریبا در اکثر گوشه و کنار فضای مجازی صحبت از دلار نیمایی ۱۴۷۰۰ تومانی است، تنها سایت مرجع و رسمی حواله دلار نیمایی سامانه سنا است که در این جا فعلا ۱۳۷۰۰ تا ۱۳۹۰۰ ثبت شده و این دوگانگی کمی عجیب است اما به هر حال همیشه مرجع از گذشته همین سایت بوده است.

۲) به فرض این که بپذیریم نرخ پایه عرضه شمش مثلا ۴۲۵۰ تومان باشد؛ پیش‌ تر دیدیم که نرخ رقابتی و معاملاتی شمش در سقف بیش از این رقم است و عملا این موضوع نمی بایست اثر چندانی داشته باشد؛ مگر این که حوزه نورد سقف رقابت را مجددا افزایش دهد یا اینکه فولادساز مهندسی عرضه صورت داده و حجم عرضه را کم کند.

3) مسئله دیگر نگاه پر فشار حوزه تولیدکنندگان شمش القایی به بازار است که تجربه نشان داده این ها هم به هر حال نهایت تلاش خود را برای حصول سطوح بالاتر قیمت در بازار به کار می‌ بندند.

۴) همان طور که تا اندازه ای از اوضاع بازارهای جهانی خبر دارید؛ رکود بر این بازارها مستولی شده و متاثر از کرونا حال عمومی این بازارها خوب نیست حتی اگر برخی گزارشات مبتنی بر برخی افزایش قیمت های نامحسوس به سبب فشار قراضه آهن بوده باشد. مسئله دیگر هم تاثیر شروع ماه رمضان بر بازارهای منطقه است که معمولا رکود را هر ساله تشدید کرده است.

منبع: مرکز آهن

تاریخ: 1399/02/08