به دنبال بازبینی در تجارت خارجی کشور هستیم

  • تاریخ انتشار : 1399/10/08
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای به دنبال بازبینی در تجارت خارجی کشور هستیم بسته هستند

به دنبال بازبینی در تجارت خارجی کشور هستیم

فولاد و توسعه : علیرضا رزم حسینی در نشست با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران با بیان این مطلب ، افزود : دخالت های دستگاه‌های غیر مرتبط را در حوزه تجارت خارجی کاهش می دهیم و بر اساس قانون و با حمایت ارکان نظام ، دولت ، همکاری و تعامل تشکل ها ، انجمن ها و بخش خصوصی به وظایف خود در این حوزه بر می گردیم.

تسهیل فرآیندهای کسب و کار از جمله برنامه ‌هاست

وی با تاکید بر اینکه در حوزه کسب و کار به دنبال تسهیل امور برای انجام بهتر فرایندها هستیم ، گفت  : صدور کارت‌های بازرگانی را تسهیل می‌کنیم و سخت گیری هایی که در فرآیندهای صدور کارت بازرگانی از جمله ثبت اقامتگاه اداری و تجاری وجود دارد باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اعلام اینکه به دنبال شرایط بهتر برای انجام فرآیندهای مرتبط با کسب و کار با حذف بخشنامه‌های زائد هستیم ، تصریح کرد : بخشنامه های خلق الساعه را در این مدت که در وزارت صنعت ، معدن و تجارت مشغول بوده‌ام ، حذف کرده‌ام.

مدیریت راهبردی بازار را در دستور کار داریم

رزم حسینی با تاکید بر اینکه مدیریت راهبردی بازار را از دیگر برنامه های خود می داند ، افزود : مدیریت دستوری را قبول نداریم ، البته این تغییرات هزینه بر است اما با حمایت ارکان مختلف دولت ، نظام و بخش خصوصی این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی ترخیص کالاها از گمرکات را از جمله برنامه‌ها برای رفع موانع بازار و مدیریت راهبردی دانست و گفت : این تسهیل روند با پیگیری‌های انجام شده تداوم خواهد یافت.

وزیر صمت همچنین با اشاره به تشکیل چندین شورا در وزارت صمت از جمله شورای معادن و صنایع معدنی ، شورای بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی از اعضای اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ، تشکل ها و بخش خصوصی خواست که مسائل مرتبط را با این شوراهای تخصصی در میان بگذارند.

تصویب ابلاغیه های جدید صادراتی با تعامل وزارت اقتصاد ، گمرک و بانک مرکزی

رزم حسینی به تعامل خوب این وزارتخانه با بانک مرکزی ، گمرک و وزارت امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد و افزود : کارهای خوبی در این حوزه شروع شده است و تصویب ابلاغیه های جدید صادراتی در ستاد اقتصادی دولت نمونه‌ای از این همکاری های خوب و تاثیرگذار بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر می‌خواهید اقتصاد شفاف باشد ، باید بخش خصوصی حمایت شود ، تصریح کرد : مجموعه ارکان حکومت پشت سر برنامه های وزارت صمت است و به اداره این وزارتخانه با استفاده از ارکان حکومت ، قوه قضائیه و تعامل با بخش خصوصی اعتقاد داریم.

وزیر صمت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تولید و کارآفرینی بیان کرد : مقام معظم رهبری کارآفرینان و تولیدکنندگان را عابدین می خوانند ، در همین راستا باید برداشت‌ها نسبت به کارآفرینی و ثروت ‌آفرینی به خصوص در این شرایط سخت کشور، تغییر داده شود.

توسعه متوازن کشور با استفاده از توانمندی شرکت‌ های بزرگ و برتر

رزم حسینی از برنامه این وزارتخانه برای توسعه متوازن کشور با استفاده از توانمندی های شرکتهای بزرگ و برتر کشور خبر داد و گفت : کشور را باید تولیدکنندگان و کارآفرینان بچرخانند نه هزینه‌های دولتی و باید مدیریت توسعه را به شرکت‌های نامدار و بزرگ بدهیم.

گفتنی است در این جلسه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در حوزه‌های مختلف پرداختند.

مشکلات حوزه صدور کارت بازرگانی ، افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات برای کاهش ریسک های صادراتی ، حذف و کاهش بخشنامه‌های زائد و قوانین دست و پا گیر، مشکلات تجارت خارجی ، حفظ سرمایه های بخش صنعت ، تامین مواد اولیه کارخانجات ، استفاده و بهره گیری از ظرفیت های قانونی معادن ، مشکلات بخش صنایع کوچک و متوسط ، تامین مالی بنگاه ها ، ظرفیتها و مسایل تجارت فرامرزی از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

در این جلسه همچنین از تلاش های وزارت صمت در تصویب سیاست‌های جدید ابلاغی توسط ستاد اقتصادی دولت ، تعامل با بخش خصوصی و برنامه‌های وزارت صمت در اصلاح صنعت خودرو و فولاد تقدیر به عمل آمد.

منبع: فولاد و توسعه

مورخ: 99/10/08