آموزش

 

در دنیای در حال تغییر کنونی ضرورت آموزش در سازمان ها و نهادها به دلایل فراوان پذیرفته شده است . تغییرات سریع و عمیق علمی سبب شده است هر از گاهی مطالب و نظریه های جدیدی وارد میدان زندگی شود که  به ناچار باید علوم و معارف جدید را آموخت و برخی از نظریه های قدیمی را که کارآیی ندارند ، کنار گذاشت.

تغییرات فن آوری سبب دگرگونی در شبکه ها و روش های سازمان می شود و هر تغییری کسب دانش و مهارت های جدید را ضروری می سازد . میزان کمّی و کیفی این تغییرات آنقدر زیاد است که گاهی اوقات مدیران و کارکنان را دچار وحشت می کند و ممکن است احساس کنند که فرصت و توان سازگاری با این تغییرات را ندارند . با همه سختی ها و مشکلات باید پذیرفت که ادامه حیات سازمان تا حدود زیادی به دانش ،آگاهی و مهارت های گوناگون و جدید بستگی دارد.

هرچه دانش و مهارت های کارکنان با نیازهای جامعه و پیشرفت های علمی و تغییرات فن آوری هماهنگی و انطباق بیشتری داشته باشد درجه اطمینان از موفقیت فرد و سازمان بالاتر می رود . گاهی اوقات ، رشد فردی ، داشتن انگیزه ، تخصص و پرهیز از ایستایی و رکود فرد عامل اساسی نوجویی و کسب دانش می شود . اساس بهسازی سازمانی که به نام های دیگری چون توسعه و بالندگی سازمانی نیز خوانده شده بهسازی نیروی انسانی است که به صورت های مختلف ( آموزش قبل از خدمت و ضمن خدمت ) در سازمان ها انجام می شود .

در راستا بهسازی نیروی انسانی، واحد آموزش شرکت فولاد آذربایجان تلاش دارد با الگو قرار دادن شرکتها و سازمانهای پیشرو و همکاری مدیران شرکت، با برنامه ریزی جامع و بکارگیری مکانیزم های علمی در مسیر توسعه منابع انسانی گام بردارد تا مسیرهای توسعه و ارتقای همه جانبه شرکت بیش از پیش هموارتر گردد .

واحد آموزش شرکت فولاد آذربایجان با توجه به رسالت خود ، علاوه بر برنامه ریزی دوره های تخصصی و مهارتی کارکنان متناسب با نیازسنجی آموزشی صورت گرفته و اعلام نیاز آموزشی واحدهای مختلف شرکت، برای واحدهای پیمانکاری زیر مجموعه نیز آموزشهای مبتنی بر فرایند عارضه یابی و حل مسئله برنامه ریزی و اجرا می نماید.

 

برخی از رسالت های آموزش کارکنان

 • توسعه فرصت های یادگیری متناسب با نیازهای شغلی و فردی کارکنان
 • تلاش برای ارتقاء سطح توانائی ها، قابلیت ها و دانش نیروی انسانی
 • بهبود و ارتقاء سطح روابط انسانی در سازمان و انگیزش شغلی

 

خدمات آموزشی برای شرکت های همجوار

 

الف: ارائه خدمات آموزشی به شرکتها و صنایع و مؤسسه‫ ها

شرکت فولاد آذربایجان به منظور تقویت بستر مناسب برای تعامل سازنده با شرکت‌های منطقه و شرکت های تحت پوشش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، تقویت پتانسیل علمی و فنی موجود در شرکت های منطقه و به اشتراک گذاشتن تجربیات مفید، آمادگی خود را برای برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی، برگزاری جلسات هم اندیشی مشترک و ارائه خدمات فنی و مهندسی اعلام می نماید .

تـــــــــــقویم آموزش

ب: ارائه خدمات کارآموزی دانشجویان دانشگاهها و مؤسسه‫ های آموزش عالی

شرکت فولاد آذربایجان با جذب سالانه به طور متوسط ۷۰ نفر کارآموز از دانشگاهها و مؤسسه‫های آموزش عالی ضمن تعهد به رسالت خود در برقراری ارتباط صنعت با دانشگاه، بستر مناسبی را برای انجام بسیاری از پروژه‫ها و پایان‫نامه‫های دانشجوئی فراهم آورده است.

 دوره کارآموزی در فصل تابستان در دو مقطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی بعد از اتمام امتحانات پایان ترم برنامه ریزی می گردد. به همین منظور دانشجو مؤظف است معرفی نامه خود را به واحد آموزش شرکت فولاد آذربایجان تحویل نموده و فرم ثبت نام را تکمیل نماید.

فراخوانی دانشجویان کارآموز براساس ظرفیت رشته تحصیلی دانشجو و اولویت ثبت نام خواهد بود و دانشجو می بایست طبق برنامه زمانی اعلام شده در صبح روز مقرر در شرکت حضور یابد .

توجه : کارآموزان بر اساس سهمیه اختصاص یافته به دانشگاهها و معرفی نامه رسمی از دانشگاه پذیرش می شوند.

 نکات قابل توجه کارآموزان محترم :

 • حضور رأس ساعت ۸ صبح روز اول کارآموزی در محل واحد آموزش با همراه داشتن کپی شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس 4×3 .
 • عدم حضور در روز اول (تاریخ مراجعه اعلام شده به کارآموز) به منزله انصراف از کارآموزی می باشد.
 • دوره کارآموزی دانشجویان مطابق مدت اعلام شده در معرفی نامه دانشگاه می باشد و از زمان شروع تا پایان دوره به صورت پیوسته انجام خواهد شد.
 • رعایت وقت تردد اداری شرکت (ورود: ساعت ۷ الی ۸ صبح ، خروج : ساعت ۱۶ الی ۱۷)
 • تهیه گزارش علمی و قابل استفاده و ارائه به واحد آموزش.
 • رعایت مقررات و ضوابط اداری شرکت فولاد آذربایجان و واحد کارآموزی معرفی شده .
 • استفاده مؤثر از لوازم و وسایل ایمنی در طول دوره کارآموزی .
 • در صورت عدم تکمیل مدت دوره کارآموزی ، گواهی پایان دوره صادر نمی گردد .