وضعیت تولید فولاد کشور در دو ماه نخست سال جاری

  • تاریخ انتشار : 1399/03/25
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای وضعیت تولید فولاد کشور در دو ماه نخست سال جاری بسته هستند

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، آمار تولید فولاد کشور در دوره دو ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. آمار منتشر شده نشان می‌دهد که تولید محصولات فولادی ایران، نزولی شده و در دو ماه نخست امسال نسبت به دور مشابه سال گذشته، کاهش یک درصدی را تجربه کرده و به ۳ میلیون و ۴۷۹ هزار تن رسیده است. گرچه تولید فولاد میانی کشور با رشد ۴ درصدی مجموعاً به ۴ میلیون و ۶۸۹ هزار تن رسیده اما به جز محصولات فولادی، در حوزه تولید فولاد میانی نیز نگرانی وجود دارد و در دو ماه نخست امسال، تولید بیلت و بلوم، کاهش دو درصدی را تجربه کرده است.

طبق آمارهای انجمن فولاد، تولید فولاد میانی کشور در مجموع فروردین و اردیبهشت سال ۹۹، ۴ میلیون و ۶۸۹ هزار تن بوده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار تن و سهم اسلب، ۱ میلیون و ۹۹۶ هزار تن بوده است. تولید بیلت و بلوم در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش دو درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۳ درصدی را تجربه کرده است.

کاهش تولید محصولات فولادی

در دوره دو ماهه نخست سال ۹۹، تولید تیرآهن با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۲۰۱ هزار تن، تولید میلگرد با رشد دو درصدی به یک میلیون و ۳۴۴ هزار تن و تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع طویل با کاهش ۹ درصدی به ۱۲۲ هزار تن رسیده است. در مجموع، تولید مقاطع طویل فولادی در دو ماه نخست امسال با کاهش یک درصدی به یک میلیون و ۶۶۷ هزار تن رسیده است.

میزان تولید ورق گرم در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک درصد کاهش یافته و به یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن رسیده است است. تولید ورق سرد با رشد ۴۸ درصدی به ۴۲۹ هزار تن و تولید ورق پوششدار با کاهش ۹ درصدی به ۲۱۱ هزار تن رسیده است. مجموع تولید مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۱ درصدی به یک میلیون و ۸۱۲ هزار تن رسیده است.

رشد تولید آهن اسفنجی بیش از رشد تولید فولاد میانی

تولید آهن اسفنجی در دوره دو ماهه نخست سال جاری با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵ میلیون و ۵۵۲ هزار تن رسیده است. رشد تولید آهن اسفنجی در دو ماه نخست امسال بیش از رشد تولید فولاد میانی بوده است.

به نظر می‌رسد کاهش تولید محصولات فولادی و همچنین کاهش تولید بیلت و بلوم در کشور نگران‌کننده است و برای رقم خوردن جهش تولید در صنعت فولاد در شرایط بحران کرونا، رکود داخلی و همچنین تحریم، باید از صادرات فولاد حمایت شود تا با تسهیل صادرات، تولید فولاد در کشور افزایش یابد.

جدول زیر که جزئیات تولید فولاد ایران در دو ماه نخست امسال را نشان می‌دهد، ببینید:

منبع: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

مورخ: 99/03/25