رکود انتظاری بازار فولاد

  • تاریخ انتشار : 1399/08/22
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای رکود انتظاری بازار فولاد بسته هستند

رکود انتظاری بازار فولاد

پس از مجلس؛ دولت هم به قیمت‌گذاری دستوری فولاد رای منفی داد

 دنیای‌اقتصاد : پس از حذف قیمت‌گذاری دستوری از طرح پیشنهادی کمیسیون صنایع مجلس، این بار شنیده‌ها حکایت از آن دارد که طرح پیشنهادی وزارت صمت برای مدیریت بازار فولاد هم مورد توجه تصمیم‌سازان اقتصادی قرار نگرفته و از این پیشنهاد هم بحث سقف و کف قیمتی حذف شده است. این مطلب موجب شد تا به احتمال قوی دولت و مجلس با همکاری یکدیگر طرح پیشنهادی جدیدی را به رشته تحریر درآورند که فارغ از انتقادات اخیر باشد. این در حالی است که بازار فولاد میل به افت نرخ داشته و شاید رهاکردن این بازار بیشتر از هر رویکرد دیگری به آرامش نرخ منتهی شود.

در بورس‌کالا با وجود کاهش نرخ پایه در نظر گرفته شده برای عرضه شمش و مقاطع فولادی در هفته جاری نسبت به هفته قبل اما تقاضای چندانی برای خرید شمش و مقاطع فولادی به ثبت نرسید. برخلاف روند هفته‌های گذشته که عموما تقاضای قابل توجهی برای خرید شمش فولاد از بورس‌کالا به ثبت می‌رسید، در دو هفته اخیر این بازار با رکود چشمگیری مواجه شده که این موضوع باعث شد تا در نهایت حجم به نسبت اندکی محصول در این بازار با نرخ پایه معامله شود.

قیمت پایه شمش فولاد برای معاملات این هفته با کاهشی ۵۵۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم به ۹ هزار و ۷۷۰ تومان رسیده بود که با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد؛ این نرخ به ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسید. به این ترتیب اگر تولیدکننده مقاطع فولادی این شمش را خریداری و آن را به میلگرد تبدیل کند قیمت فروش این محصول در رینگ فولادی بورس‌کالا باید حداقل ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان باشد، که با توجه به هزینه‌های جانبی این محصول با نرخی در کانال ۱۲ هزار تومان به دست فروشنده نهایی خواهد رسید.

اما رکود در بازار مصرف داخل به میزانی جدی شده که حتی برای میلگرد در قیمت‌هایی کمتر از ۱۲ هزار تومان نیز مشتری وجود ندارد. در این شرایط خرید شمش فولاد با نرخ‌های فعلی قطعا زیان تولیدکننده را به‌دنبال دارد و همین موضوع نیز باعث شده تا بسیاری از خریداران به امید استمرار روند کاهشی فولاد در هفته‌های آینده خرید خود را به تعویق بیندازند.

 اگرچه در ماه‌های گذشته تولیدکننده حاضر بود مواد اولیه خط تولید خود را با نرخی گران خریداری کند و حتی متحمل زیان شود تا از خوابیدن خطوط تولید خود جلوگیری کند، اما وضعیت فعلی بازار تغییر کرده است. رکود در بازار مصرف باعث شده تا انبار تولیدکنندگان و تجار انباشته از محصول باشد، اما فصل سرما، ترس از کاهش کیفیت محصول را به همراه آورده و این دو موضوع باعث شده‌اند که نخریدن محصول و بعضا خوابیدن خط تولید زیان کمتری را برای تولیدکننده به همراه داشته باشد.

در این شرایط تنها تولیدکنندگان پایین‌دستی اقدام به خرید شمش فولاد با قیمت فعلی می‌کنند که از فروش محصول خود مطمئن باشند یا تعهدی برای عرضه محصول داشته باشند.  رکود معاملات مقاطع فولادی بورس‌کالا به مراتب سنگین‌تر از معاملات شمش بود و برای ۱۱۸هزار تن محصول عرضه شده در این بازار تنها ۱۴هزارتن تقاضا به ثبت رسید. البته با توجه به نبود مشتری در بازار در نرخ‌های ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان طبیعی بود که کسی حاضر به خرید این مقاطع با نرخ پایه ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان از بورس‌کالا نباشد.

 احتمال ارائه طرح پیشنهادی واحد از سوی دولت و مجلس

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که طرح پیشنهادی مجلس با اما و اگرها و تعدیل‌های جدی روبه‌رو شده و طرح پیشنهادی وزارت صمت هم با مخالفت‌هایی از سمت تصمیم‌سازان اقتصادی همراه گشته است، این مطلب موجب شد تا در هر دو طرح پیشنهادی نیاز به بازبینی حس شود و در نهایت دولت و مجلس قرار است با همکاری یکدیگر پیشنهاد جدیدی را ارائه کنند که از انتقادات موجود فاصله داشته و رویکرد کارشناسی قوی‌تری را به‌کار گیرند.

البته پیشنهاد وزارت صمت بعد از مطرح شدن مورد تایید قرار نگرفته و نیاز به بازبینی جدی‌تر داشته است آن هم در شرایطی که خبری از اعمال سقف و کف قیمتی نیست.

منبع: دنیای اقتصاد

مورخ: 99/08/22