خانه / اخبار صنعت فولاد / دلایل افزایش معاملات فولادی ایران و چین

دلایل افزایش معاملات فولادی ایران و چین

افرایش ۴۳ درصدی صادرات محصولات فولادی میانی متاثر از فروش کلان به چین

تولیدکنندگان محصولات میانی ( شمش فولادی و تختال ) از افزایش تقاضای چین در خصوص محصولات تولیدی خود بهره‌ مند گردیده ‌اند؛ علت این استقبال چینی ها؛ کاهش تولیدات داخلی و افزایش نرخ داخلی چین متاثر از سیاست های اتخاذی دولت در خصوص مسائل مربوط به برخی نگرانی ها در حوزه محیط زیست بوده است. در حالی که مشتریان آسیای جنوب شرقی؛ خاورمیانه و اروپا به دلیل ترس از اعمال تحریم های ثانویه آمریکا که از ماه آگوست ۲۰۱۸ بر علیه ایران اعمال شده؛ با احتیاط بیشتری مبادرت به خرید محصولات فولاد میانی از ایران می کنند؛ چین اما خرید این گونه محصولات از ایران را افزایش داده است. مطابق با گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ حجم کل محصولات میانی صادر شده از ایران در شش ماهه ابتدای سال شمسی ( ۲۱ مارس تا ۲۲ سپتامبر ) ۴,٠٢ میلیون تن برآورد گردیده که افزایش ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می ‌دهد.

این افزایش در اصل مربوط به فروش شمش می شود. مجموع صادرات شمش و بلوم در شش ماهه ابتدایی سال ۲,۹۶ میلیون تن بوده که افزایش ۸۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد در حالی که صادرات تختال با مجموع ۱,۰۵ میلیون تن، بنا بر همین مقایسه کاهش ۱۵ درصدی را نشان می دهد. ارزیابی فست ‌مارکت در خصوص قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، فوب بنادر این کشور، طی ماه اکتبر تا به امروز، به طور میانگین ۳۴۶,۴۰ دلار به ازای هر تن بوده، همچین بنا بر همین ارزیابی، میانگین نرخ شمش در ماه سپتامبر ۳۵۴,۰۰ دلار به ازای هر تن بوده است.

از سوی دیگر، ارزیابی نرخ شمش در بازار تانگشان در شمال چین؛ تحویل درب کارخانه و به ازای هر تن؛ به طور میانگین طی ماه اکتبر ۳،۳۷۰ یوان ( ۴۷۷ دلار) و در ماه سپتامبر ۳،۳۶۴ یوان برآورد گردیده است. پیش فروش های اخیر صورت گرفته شمش ایران به چین برای تحویل ماه نوامبر حدود ۳۸۵ دلار به ازای هر تن cfr صورت گرفته، در حالی که برخی از فعالان بازار حتی تا فروش ۳۷۵ دلار به ازای هر تن cfr را هم اعلام کردند، هر چند که در زمان انتشار این گزارش قابل اثبات نبود.

مرکز آهن مورخ ۹۸/۰۸/۱۲

همچنین ببینید

رکوردشکنی فولادسازان بزرگ در شهریور؛ رشد ۶۰درصدی صادرات

شرکت های بزرگ فولادسازی کشور،‌ در شهریور ماه امسال متوسط رشد ۶۰درصدی صادرات را به …