خانه / اخبار و اطلاعیه ها / بهای سنگ آهن در بالاترین مقدار خود در ۵ سال اخیر

بهای سنگ آهن در بالاترین مقدار خود در ۵ سال اخیر

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی از جدیدترین گزارشات و آمار جهانی ، رکورد بهای سنگ آهن در ۵ سال اخیر به بالاترین میزان خود رسیده است و به نظر میرسد قیمت سنگ آهن کاهش نخواهد یافت و احتمال بالا رفتن آن نیز وجود دارد.

 قیمت سنگ آهن در ۶۳ ماهه اخیر ، از مارس سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون به بالاترین حد خود رسیده است. در روزهایی که اقتصاد و کالاهای متعدد در روند کاهشی قرار دارند و روزهای سخت بازار تلقی می شود ، سنگ آهن بهترین وضعیت ممکن را در بازار و معاملات جهانی داراست.

قیمت سنگ آهن به مرز ۱۳۰ دلار نزدیک شد. وضعیت مناسب معاملات سنگ اهن در بازار فولاد جهانی به عنوان یک حامی بزرگ رونق بازار فولاد جهانی دانست.

بهای سنگ‌‌آهن با عیار ۶۲ درصد، تحویل در بندر چیندائو چین با افزایش ۴۵ سنتی به ۱۱۸ دلار و ۴۷ سنت رسیده است. به گزارش متال بولتن بهای هر تن سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد و البته آلومینای پایین ۱۱۹ دلار و ۶۴ سنت قیمت‌گذاری شده است، که این قیمت ۶۷ سنت بالاتر ازقیمت سنگ آهن در آخرین اعلام ارزیابی می‌شود. اهرچند در روزهای اخیر قیمت سنگ آهن در بازار چین شریط بالاتری را نیز تجربه نمود، اما در وضعیت رکود فعلی رکورد قیمتی سنگ آهن شکسته شده است.

بر اساس گزارش آی اس ام ، قیمت سنگ‌آهن از آغاز سال نو میلادی تا به امروز بیش از ۶۳% رشد داشته است که این شاخص قیمت در تمامی بازارهای جهانی و کالایی بیشترین نرخ رشد به حساب می آید. پالادیوم بعد از سنگ آهن بیشترین میزان رشد قیمت سالانه را داشته است. قیمت سنگ آهن نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۷۴% رشد همراه بوده است در حالیکه این میزان برای پالادیوم ۶۴% می باشد.

بیشترین قیمت جهانی سنگ‌آهن در فوریه سال ۲۰۱۱رقم خورد که بهای ۱۹۲ دلار در هر تن برای سنگ‌آهن عیار ۶۲ درصد (خشک) به ثبت رسید و کمترین رقم آن نیز به دسامبر ۲۰۱۵ و قیمت ۳۷ دلار در هر تن باز می‌گردد. تنها در ماه ژوئن که به پایان رسید، سنگ‌آهن در بازار چین رشد قیمت ۶/ ۱۶ درصدی را تجربه نموده است و در همین زمان قیمت گندله نزدیک به ۶% افزایش یافت.

در صورت تعدیل ۱۰ تا ۱۵% قیمت سنگ آهن ، همچنان بهای آن به عنوان پیشرو در بازار به حساب می آید. قیمت سنگ آهن پرعیار بدلیل بالا بودن سبب گردیده تقاضای سنگ آهن کم عیار افزایش پیدا کند.

 بازارهای جهانی در شرایط امروز با یک شبه‌رکود روبه‌ است و این داده در گام اول حجم تقاضا را هدف قرار داده است. در این اوضاع بهتر است خوش‌بینی به رشد مستمر بهای فولاد و همچنین سنگ‌آهن را اندکی تعدیل کنیم، ولی این داده به معنی عدم امکان رشد قیمت‌های سنگ‌آهن و فولاد به‌صورت موقتی و مقطعی نیست.

بازار فولاد جهانی با تضاد های قیمتی همراه است. قیمت فولاد  در بازارهای شرقی با محوریت چین افزایش قیمت‌ها را تجربه نموده است این درحالیست که قمت فولاد در بازارهای غربی با محوریت کشورهای CIS ( مشترک المنافع سابق ) افت نرخ را مشاهده می‌کند. با این وجود با فرا رسیدن فصل باران‌های موسمی در شرق آسیا بویژه شمال چین ، بازار فولاد با یک داده محدودکننده جدی در برابر رشد حجم تقاضا مواجه است.

 از سوی دیگر در روزهای گرم سال در این منطقه به دلیل کاهش راندمان تولید یا مشکلات احداث واحدهای مسکونی با یک عقبگرد شکننده در حجم تقاضای فولاد مخصوصا فولادهای ساختمانی روبه‌رو هستیم که این دو رخداد با رشد قیمت‌های صادراتی فولاد در شرق آسیا و دقیق‌تر برای بازار چین در تضاد است. به‌صورت دقیق‌تر می‌توان گفت که رشد قیمت‌های پیشنهادی در بازار فولاد چین به دو دلیل اصلی رشد قیمت سنگ‌آهن و افزایش قیمت تمام شده محصولات فولادی و دیگری خوش‌بینی به برطرف شدن یا کمرنگ‌تر شدن جنگ تجاری چین و آمریکاست که هر دو واقعیت‌های تقاضا را در بر نمی گیرد.

درباره ی روابط عمومی

همچنین ببینید

متهم اصلی رکود بازار داخلی فولاد

علل اصلی رکود بازارها طی روزهای اخیر در حالی که برخی در لایه های مختلف …