خانه / اخبار و اطلاعیه ها / توافق آمریکا و کانادا بر سر حذف تعرفه فولاد و آلومینیوم

توافق آمریکا و کانادا بر سر حذف تعرفه فولاد و آلومینیوم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از دویچه وله، در حالی که مناقشه تجاری میان واشنگتن و پکن همچنان ادامه دارد، دولت‌های آمریکا و کانادا در بیانیه مشترکی از توافق بر سر لغو تحرفه‌های گمرکی میان دو کشور که چندی پیش اعمال شده بود خبر دادند.

در این بیانیه که روز گذشته منتشر شد اعلام شده که تعرفه‌های گمرکی ۲۵ و ۱۰ درصدی بر واردات فولاد و آلومینیم از کانادا به زودی لغو می‌شود.

بنابر این گزارش رئیس جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ می‌گوید تعرفه‌هایی که بر واردات فولاد و آلومینیم از مکزیک وضع شده بود نیز لغو می‌شود.

 به گفته ترامپ بر پایه توافق‌های انجام شده، آمریکا نیز کالاهای خود را بدون تعرفه یا تعرفه‌های ویژه به کانادا و مکزیک صادر می‌کند.

کانادا در واکنش به تصمیم سال پیش واشنگتن در مورد واردات فولاد و آلومینیم، واردات کالا به ارزش حدود ۱۲ میلیارد دلار از آمریکا را که شامل محصولاتی مانند گوشت و ویسکی می‌شود، مشمول تعرفه‌های تلافی‌جویانه کرده بود و اکنون از این کار صرف نظر می‌کند.

ترامپ از ابتدای ژوئن سال گذشته به خاطر آنچه تامین امنیت ایالات متحده خوانده شده تا ۲۵ درصد بر واردات کالا از دو کشور همسایه، کانادا و مکزیک تعرفه گمرکی وضع کرده بود.

این اقدام ادامه اجرای پیمان بازرگانی میان سه کشور را که در سال ۱۹۹۴ به امضاء رسیده بود با چالش جدی روبرو کرد. مطابق این پیمان داد و ستد کالا و خدمات میان کانادا، مکزیک و آمریکا تقریبا بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شد.

واشنگتن و اوتاوا توافق کرده‌اند که لغو تعرفه‌های گمرکی میان دو کشور ظرف دو روز به اجرا درآید. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا از لغو تعرفه‌های اعمال شده استقبال کرده و می‌گوید با این کار راه امضای یک پیمان بازرگانی جدید در هفته آینده هموار شده است.

در همین حال جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن پس از حدود یک سال مذاکره همچنان ادامه دارد. رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته و پس از بی‌نتیجه ماندن یازدهمین دور مذاکرات تجاری با چین دستور داد مقدمات افزایش تعرفه‌های گمرکی جدیدی برای واردات از این کشور فراهم شود.

رابرت لایتیزر، مذاکره کننده ارشد تجاری آمریکا می‌گوید دونالد ترامپ خواستار تعمیم تعرفه‌های گمرکی ویژه بر تمام کالاهای چینی شده که تا کنون از افزایش تعرفه‌ها و مالیات مستثنا شده بودند. به گفته او ارزش این کالاها به حدود ۳۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

درباره ی روابط عمومی

همچنین ببینید

از افزایش کرایه حمل تا شروع دوره رکود در بازار فولاد

شروع دو دوره رکود در بازار فولاد روز پنج شنبه در یک نیم روز کاری …