روابط عمومی

روابط عمومی (Public Relations)، سومین ابزار ارتباطات یکپارچه بازاریابی می‌باشد.

روابط عمومی ابزاری است که توسط آن تصویر ذهنی بلند مدتی برای شرکت خلق می‌گردد. در حالی که هیچ یک از ابزارهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، به اندازه روابط عمومی در این زمینه توانا نمی‌باشند.

روابط عمومی چه کاربردهایی دارد؟

روابط عمومی، دارای کارکردهای مختلفی است. یکی از این کارکردها، متقاعد ساختن مشتریان نسبت به خرید محصولاتی است که از طریق سایر ابزارها مانند تبلیغات، نمی‌توان آن‌ها را به فروش رساند. به طور مثال در تبلیغات داروهای ضد چاقی و ضد ریزش مو، استفاده از ابزار تبلیغات چندان مناسب نیست. چرا که کارایی لازم را ندارند و مشتری به تبلیغاتی از این نوع دیگر، اعتماد ندارد.

شاید روابط عمومی و سخن‌پراکنی برای فروش این‌گونه محصولات مناسب‌تر باشد. به طور مثال برای متقاعد نمودن مصرف‌کنندگان و فروش این نوع محصولات، می‌توان از شیوه‌هایی چون نوشتن مقالات علمی و دعوت از افراد صاحب نظر برای سخنرانی در مورد محصولات استفاده نمود.

کاربرد دیگر روابط عمومی، ترمیم تصویر ذهنی شرکت است. چنانچه تصویر ذهنی شرکت که با فعالیت‌های تبلیغاتی و ترفیع فروش خلق شده است، به هر دلیلی خدشه‌دار شود، راه اصلی اصلاح آن به‌کارگیری روابط عمومی می‌باشد.

به طور نمونه، می‌توان به تبلیغات شرکت فولکس واگن اشاره نمود. بهترین تبلیغ تاریخ تبلیغات دنیا، از دیدگاه صاحب‌نظران مختلف و از دیدگاه مجله عصر تبلیغات، تبلیغ شرکت فولکس واگن در دهه شصت می‌باشد. این تبلیغات، برای اتومبیل‌های مدل بیتل یا همان فولکس‌های قورباغه‌ای معروف صورت پذیرفت. شرکت فولکس واگن، با انجام تبلیغات این محصول در سال 1960، به شهرت و موفقیت رسید. اما تا سال 1990، برند و تصویر فولکس واگن به دلیل برخی عدم کارایی‌ها تخریب گردید. در این سال شرکت فولکس واگن تصمیم به ارائه محصول جدیدی به نام «نیو بیتل» می‌گیرد. از این رو به ناچار باید اقدام به اصلاح موقعیت برند خود می‌نمود و این کار جز از طریق روابط عمومی امکان‌پذیر نبود.

بر این اساس شرکت فولکس واگن به کمک روابط عمومی و با استفاده از سخن‌پراکنی، اقدام به اصلاح تصویر ذهنی تخریب شده شرکت نمود. واحد روابط عمومی شرکت، باید برنامه‌ای جامع برای ارتباط با کلیه ذی‌نفعان تدوین کند و دائما با ذی‌نفعان در ارتباط باشد تا علیه برند شایعه ایجاد نشود.