راه فولاد و دلار از هم جدا شد

  • تاریخ انتشار : 1399/06/02
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای راه فولاد و دلار از هم جدا شد بسته هستند

بررسی از شرایط بازار فولاد نشان می‌دهد که در مردادماه امسال، علی‌رغم افزایش قیمت دلار، قیمت شمش و محصولات فولادی هم در بورس کالا و هم در بازار آزاد، کاهش یافته و میزان کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد، حتی بیش از بورس کالا بوده است. روند نزولی قیمت‌ها در بازار فولاد نشان می‌دهد که با عملکرد سازنده شرکت‌های فولادی، افزایش عرضه‌ها در بورس کالا و اصلاح روش‌های تنظیم بازار، ثبات در حال بازگشت به بازار فولاد است و با ابلاغ و اجرایی شدن مصوبات اخیر وزارت صمت، حتی می‌توان انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار فولاد را داشت.

با این که افزایش نرخ دلار در بازار آزاد در مردادماه ۱۰ درصد و نرخ رشد دلار در سامانه سنا نیز در این ماه ۸ درصد بوده است، اما قیمت میلگرد در این ماه روند معکوسی را نسبت به دلار تجربه کرده است. قیمت میلگرد در بازار آزاد در ماه گذشته ۱۴ درصد و در بورس کالا، ۲ درصد کاهش یافت.

همچون میلگرد، شمش فولادی نیز در مردادماه شاهد کاهش قیمت بوده است: قیمت شمش فولادی در مرداد ماه در معاملات بورس کالا، ۵ درصد و در بازار آزاد، ۱۱ درصد کاهش یافت.

قیمت ورق گرم نیز در مرداد ماه در معاملات بورس کالا تقریباً بی‌تغییر بوده و در بازار آزاد نیز شاهد کاهش ۸ درصدی قیمت ورق گرم بوده‌ایم.

علل کاهش قیمت فولاد

نکته مهم بازار فولاد در مرداد ماه این است که کاهش قیمت فولاد، علی‌رغم رشد قیمت ارز به‌وقوع پیوسته است. از علل کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد می‌توان به افزایش عرضه‌ها از طرف شرکت‌های فولادی و اصلاح‌ روش‌های تنظیم بازار فولاد اشاره کرد. فاصله‌گیری دولت و وازرت صمت از سیاست قیمت‌گذاری دستوری در شکل‌گیری قیمت‌های تعادلی در بازار فولاد نقش داشته است.

با همکاری شرکت‌های فولادی، در مرداد ماه شاهد افزایش عرضه‌ها در بورس کالا بودیم و این امر نیز باعث شد تا التهابات در بازار فولاد، متوقف شود.

وزارت صمت اخیراً مصوباتی در مورد اسلب، ورق و شمش فولادی داشته است. اگر این مصوبات که در خصوص کف عرضه شرکت‌ها و مدیریت تقاضا در بورس کالا هستند، زودتر ابلاغ و اجرایی شوند، مقدمات کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار فولاد فراهم می‌شود.

به هر صورت بازار فولاد، بعد از چند ماه پُرالتهاب، شرایط نسبتاً مساعدی را در مردادماه تجربه کرد. باید امیدوار بود که با تقویت عرضه فولاد در بورس کالا، مدیریت تقاضا و حذف تقاضاهای سواگرانه از بورس کالا و اجرایی شدن مصوبات اخیر وزارت صمت، باز هم شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها باشیم.

در تصویر جزئیات کاهش قیمت فولاد در مردادماه را ببینید:

منبع: گروه فولاد

مورخ: 99/06/02