جزئیات کامل صادرات فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی

  • تاریخ انتشار : 1399/09/29
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای جزئیات کامل صادرات فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی بسته هستند

جزئیات کامل صادرات فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی

با توجه به گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در دوره هشت ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۳ میلیون و ۷۸۷ هزار تن بوده که کاهش ۱۳ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره هشت ماهه نخست سال ۹۹، ۲ میلیون و ۸۷۳ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۹۱۴ هزار تن بوده است. صادرات اسلب در هشت ماه نخست امسال، کاهش شدید ۳۶ درصدی را تجربه کرده است و صادرات بیلت و بلوم، تنها ۳ درصد کاهش یافته است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره هشت ماهه نخست سال ۹۹، ۱ میلیون و ۶۷۹ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۱ میلیون و ۲۲۸ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در مجموع هشت ماه نخست امسال، ۳۳ درصد کاهش یافته است. صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در هشت ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۳۷ درصد کاهش یافته است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۲۳ درصدی در دوره هشت ماه نخست امسال، به ۴۵۱ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در دوره هشت ماهه نخست امسال، با کاهش ۴۳ درصدی به ۴۰۳ هزار تن رسیده است.

گفتنی است انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردیبهشت طی نامه‌ای به وزیر وقتِ صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجادشده توسط بحران کرونا و همچنین محدودیت‌های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.نکته قابل تأمل این است که در دوره هشت ماهه نخست امسال صادرات تمام انواع محصولات فولادی، فولاد میانی و آهن اسفنجی نزولی بوده و علی‌رغم رشد قابل توجه تولیدات و رکود داخلی، در هیچ بخشی شاهد افزایش صادرات نبوده‌ایم! از میان دو بخش مهم، کاهش صادرات مقاطع طویل فولادی بسیار بیشتر از کاهش صادرات شمش فولادی بوده است.

انجمن فولاد در نامه هشدارآمیز خود سه درخواست را مطرح کرده بود. این انجمن درخواست کرده بود که ۱) تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور به فوریت مرتفع گردد؛ ۲) توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد؛ و ۳) همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی گردد.

به هیچ‌یک از این درخواست‌ها پاسخ مثبت داده نشد و در عوض تنظیم بازار داخلی به صادرات فولاد گره زد. نهایتاً نتیجه این بوده که محدودیت‌های صادراتی، کاهش صادرات فولاد کشور را در پی داشته است.

منبع: گروه فولاد

مورخ: 99/09/29